Právo na prácu mať nestačí...obyvatelia Gemera o tom vedia svoje

Autor: Andrea Vörösová | 29.6.2011 o 19:42 | (upravené 29.6.2011 o 20:14) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  1358x

Okres Rimavská Sobota bol kedysi regiónom s rozvinutým strojárskym a potravinárskym priemyslom a poľnohospodárskou výrobou. Aj keď sa mierou prosperity nedokázal vyrovnať iným mestám na Slovensku, nikdy nestagnoval. V posledných rokoch však zaznamenal výrazný ekonomický a sociálny úpadok. Svoje brány tu zavrelo viacero väčších podnikov, medzi nimi aj závody ťažkého strojárstva, tabaková továreň,cukrovar a pivovar. Mnohí ľudia v nich odpracovali 20 aj 30 rokov, teraz sú bez práce. Na investorov, ktorí by do regiónu priniesli nové pracovné miesta, zatiaľ čakajú márne.

Gemer sa prepadá na sociálne dnoGemer sa prepadá na sociálne dnoAndrea Kosková

Nevyužitý areál bývalých závodov ťažkého strojárstva chátra už dvadsať rokov

V meste už dvadsať rokov chátra areál kedysi prosperujúcej firmy, bývalých závodov ťažkého strojárstva. Samospráva mala možnosť podať projekt na jeho rekonštrukciu a vytvorenie hnedého priemyselného parku a uchádzať sa o grant z európskych fondov. O podnikanie v tomto objekte prejavil záujem aj jeden zahraničný investor z Rakúska, ktorý sa zaoberá výrobou montovaných domov. Plánoval tu zamestnať niekoľko stoviek ľudí. Ani tento fakt však bývalých poslancov rimavskosobotského mestského zastupiteľstva nepresvedčil, aby takúto možnosť využili a projekt podali...O zrekonštruovanie objektu a prilákanie investorov následne prejavila záujem neďaleká obec Klenovec. Podala projekt na Ministerstvo hospodárstva SR, agentúra SARIO ho však nepodporila. Nevyužitý objekt tak bude naďalej chátrať a stovky ľudí sa budú chodiť naďalej hlásiť na Úrad práce.

Nevyšiel ani ďalší priemyselný park

Samospráva Rimavskej Soboty už dlhšiu dobu plánuje vybudovať hnedý priemyselný park v areáli bývalých kasární. Financie na vybudovanie parku však mesto nemá. Dva milióny eur na tento účel sľúbila mestu poskytnúť ešte predchádzajúca vláda. Sľub však nesplnila a tak ani z tohto priemyselného parku zatiaľ nie je nič.

V regióne pôsobí jeden ázijský zahraničný investor

V Rimavskej Sobote a v Hnúšti začala pred niekoľkými rokmi podnikať kórejská spoločnosť, ktorá sa zaoberá montážou káblových zväzkov pre automobilový priemysel. Zamestnanie tu našli aj mnohí ľudia, ktorí mali len základné vzdelanie a boli dlhodobo nezamestnaní. Pôsobenie tejto spoločnosti však nie je bezproblémové a napäté vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancami boli už viackrát medializované.

Z mesta sa vytrácajú mladí ľudia

Z Rimavskej Soboty sa postupne vytráca čoraz viac mladých ľudí. Pracujú v zahraničí, kde mnohí z nich aj ostanú žiť a domov sa vracajú len na sviatky. Hovorí pani Jana: „Bola som na viacerých výberových konaniach, no prácu v tomto regióne som si nevedela nájsť. Momentálne pracujem v Anglicku.“ „S pracovnými možnosťami je to tu biedne. Už piaty rok pracujem v Írsku.“ dodáva Peter. „Pribúdajú nám tu len obchodné domy a krčmy. Máme síce kde nakupovať, no nemáme kde pracovať“, skonštatovala pani Oľga.

Aj tí, čo prácu majú, sú v neistote

V ľahkej situácii v tomto regióne však nie sú ani tí, ktorí prácu majú. Vedia, že podnik, v ktorom pracujú, môže kedykoľvek zo dňa na deň skončiť. Na nízky dopyt po službách sa sťažujú nielen majitelia firiem, ale aj malí a strední živnostníci. Platenie povinných odvodov mnohých z nich často doslova „pritlačí k zemi“. Hovorí Ján, živnostník: „Zarobím len toľko, čo zaplatím na odvody, dopyt po službách je tu veľmi nízky.“

Miera nezamestnanosti prevyšuje 34 percent

Miera nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota už presahuje 34 percent. Najviac problematickou skupinou na trhu práce sú dlhodobo nezamestnaní uchádzači. Majú väčšinou len základné vzdelanie alebo žiadne.

Investori do regiónu nechcú prísť aj kvôli chýbajúcej diaľnici

Zopár investorov, ktorí by v tomto regióne chceli podnikať, by sa možno aj našlo. Ak sa sem však chcú dostať, čaká ich nepohodlná jazda po klasickej dvojprúdovke (až na krátke rýchlostné cesty pri Ožďanoch a Fige). Zrejme si každý potenciálny investor dobre premyslí, či svoj závod postaví tam, kde sa vie pohodlne dostať po diaľnici, alebo tam, kde je možné sa dostať len úzkymi a polorozbitými cestami...

Na pracoviskách prekvitá mobbing a bossing

Mobbing, bossing, psychologický teror na pracoviskách, je jav rozšírený v rámci celého Slovenska. Kde však môže mať vhodnejšiu živnú pôdu, než v regióne s najvyššou mierou nezamestnanosti? Zamestnávatelia si tu medzi uchádzačmi môžu vyberať. A s tými, ktorých do práce prijmú, si šéfovia, ale aj zlomyseľní kolegovia, môžu robiť, takpovediac, čo chcú. Vrátane šikanovania v jeho rôznych zákerných podobách a formách. Kto nechce prísť o prácu, často mlčky trpí. Kto šikanovanie tolerovať nechce, z práce odíde. A stane sa nezamestnaným. Z blata do kaluže...

Právo na prácu garantuje občanom Ústava Slovenskej republiky

Právo občanov na prácu je jedným zo základných ľudských práv. Je zakotvené v Ústave Slovenskej republiky. Na Gemeri si však toto právo mnohí ľudia jednoducho nevedia uplatniť. Dostane sa niekedy tento región z ekonomického a sociálneho dna?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?