Stal sa živnostníkom „z donútenia“

Autor: Andrea Vörösová | 14.7.2011 o 16:19 | (upravené 15.7.2011 o 10:16) Karma článku: 3,83 | Prečítané:  739x

Pán Ján je živnostník. Pracuje ako pilčík pre Štátne lesy. K vykonávaniu práce na živnosť ho údajne donútil zamestnávateľ, u ktorého pôvodne pracoval na riadny pracovný pomer. Keďže žije v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti, s možnosťou vykonávať danú prácu na živnosť napokon súhlasil. Aby vôbec nejakú prácu mal. Stal sa tak de facto živnostníkom „z donútenia“. Podobne sú na tom aj jeho ďalší kolegovia.

 Andrea Kosková

Práca drevorubača, pilčíka je oficiálne uznaná za rizikovú prácu

Práca drevorubača, pilčíka je oficiálne uznaná za rizikovú prácu. Vznik úrazu alebo choroby z povolania je pri vykonávaní tejto činnosti pravdepodobný. Zamestnávatelia v lesnom hospodárstve o tomto fakte vedia, napriek tomu si to často uľahčujú a čiastočne sa zbavujú zodpovednosti. Robotníkom, ktorých donútia prejsť na živnosť, však situáciu výrazne sťažujú. Pán Ján nie je jediným pilčíkom, ktorý "vďaka tejto práci" získal chorobu z povolania...

Na úrazovú rentu zo Sociálnej poisťovne živnostníci nárok nemajú

Aj napriek tomu, že pán Ján a jeho kolegovia vykonávajú rizikovú prácu, v zmysle zákona o sociálnom poistení si ako živnostníci nemôžu platiť úrazové poistenie do Sociálnej poisťovne. Z tohto dôvodu preto nemajú v prípade potreby ani nárok na vyplatenie úrazovej renty. Poistenie si môžu platiť len v komerčných poisťovniach.

Vnímajú to ako diskrimináciu

Nemožnosť platiť si úrazové poistenie do Sociálnej poisťovne vnímajú títo živnostníci ako diskrimináciu oproti riadnym zamestnancom Štátnych lesov, ako aj oproti zamestnancom iných spoločností a firiem na Slovensku, za ktorých úrazové poistenie platí zamestnávateľ. Tejto skupine pracovníkov je totiž v prípade vzniku úrazu alebo priznania choroby z povolania úrazová renta zo Sociálnej poisťovne vyplatená.

Čo na to hovorí právo

Živnostníci „z donútenia“ majú právo obrátiť sa na súd, ktorý je oprávnený rozhodnúť o otázke existencie pracovnoprávneho vzťahu v princípe existencie naliehavého právneho záujmu podľa § 80 písm. c) Občianskeho súdneho poriadku...Či sa niečoho aj naozaj domôžu, je už druhá vec...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Prieskum agentúry Focus: Smer klesá, KDH je v parlamente

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.


Už ste čítali?