Pán tvorstva...vraj

Autor: Andrea Vörösová | 1.4.2012 o 13:34 | (upravené 24.4.2012 o 17:12) Karma článku: 10,16 | Prečítané:  619x

Dvaja policajti prišli za jedným pastierom oviec. Býval na pustatine, cesta k nemu bola plná výmoľov a jám. Keď prešli hrboľatým terénom a zastali neďaleko domu pastiera, zažili niečo, z čoho sa museli hodnú chvíľu spamätávať.

 dennikrelax.sk

Policajt práve zaťahoval ručnú brzdu, keď sa oproti autu z ničoho nič vyrútili z dvora tri rozzúrené husi. Namierili si to rovno na strechu auta. Za silného gagotu začali zobákmi zlostne ďobať do policajného majáka. Policajti sa na seba nechápavo pozreli. Jeden z nich otvoril dvere, aby zistil, čo sa deje. Vtom dostal do chrbta a do hlavy takú ranu, že rýchlo skočil naspäť do auta a zatvoril za sebou dvere. Po hodnej chvíli husi z auta zleteli a odkymácali sa k domu. Pastiersky pes až vtedy lenivo vyliezol z búdy a tiež sa nechápavo prizeral. Pastier všetko sledoval z okna. Keď policajti vystúpili z auta, vyšiel na dvor. „Dobrý deň, zbadal som z okna, ako sa husi rozbehli k autu a vyleteli na strechu. Neviem, čo ich tak rozčúlilo, bol to asi blikajúci maják, asi si mysleli, že je to nejaký nepriateľ“, povedal rozrušený pastier. „Ale veď maják som nezapol“, povedal jeden z policajtov. „No zrejme sa asi zapol náhodou, ako sme prešli cez nejakú jamu“, rozmýšľal. „Netušili sme, čo tým husiam je“, povedal druhý policajt. „Viete“, hovorí pastier, „oni sú také samostatné. Nechcú napríklad ani spávať dnu v chlieve, ktorý som im spravil. Spia vonku. Minulú jeseň som videl, ako si doniesli z neďalekého poľa kusy kukurice a tu na dvore si urobili hniezdo, tam v rohu, vidíte? Nestaral som sa im do toho“, povedal a dodal, „je to zvláštne, ale mám pred nimi rešpekt. Síce ma neposlúchajú, ale čo sa týka domu a dvora, ten strážia lepšie ako pes. Zakaždým mi gagotom oznamujú, keď niekto prichádza. Ale takto rozzúrené som ich ešte nevidel“, priznal sa. Policajti len krútili hlavami. „A čo bude s tým majákom?“, opýtal sa váhavo po chvíli pastier. V duchu sa už lúčil so svojimi nasporenými peniazmi. „Viete čo?“, rozmýšľali policajti, „v robote povieme, že nám na auto spadol konár a ten rozbil maják, dobre“? Pastierovi odľahlo. Husi stáli obďaleč, no stále nepriateľsky gánili na policajtov. Policajti zrejme v rozrušení aj zabudli, kvôli čomu prišli a rozlúčili sa. Keď odišli, pastier si sadol na lavičku a pozrel sa na husi. Nevedel, či ich má vyhrešiť, alebo pochváliť za to, ako odhodlane mu strážia dom aj celý statok. Ale jedno či druhé, na husi by to aj tak neplatilo. Sú to samostatné jednotky. Aj pes má pred nimi rešpekt. Pastier bol policajtom vďačný, že mu vzniknutú škodu nedali zaplatiť. No ako tak rozmýšľal, uvedomil si, že zrejme aj im bude lepšie, keď povedia, že maják im rozbil konár zo stromu, ako keby mali priznať, že ho rozbili tri husi.. a že im v tom nedokázali zabrániť...-))

Keď pastier dorozprával svoj netradičný zážitok, pozrela som sa na husi. Stáli pri sebe a synchronizovane pozerali mierne doprava. Ani sa nepohli. „ Teraz vyzerajú ako umelé“, hovorím mu. „Veru, veru, sú to beťárky“, usmial sa popod fúz a po chvíli zamyslene dodal, „človek si myslí, že je pánom tvorstva, a pritom stačia napríklad tri obyčajné husi a... všetko môže byť zrazu inak...“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?