Slávik z „Čierneho mesta“

Autor: Andrea Vörösová | 17.5.2012 o 20:27 | (upravené 17.5.2012 o 21:01) Karma článku: 1,44 | Prečítané:  610x

Jožko Balog má 13 rokov a 11 súrodencov. Býva v Rimavskej Sobote na sídlisku Dúžavská cesta, v „Čiernom meste“, ako toto sídlisko my "gádžovia" zvykneme nazývať. Bežný tunajší chlapec, ktorý chodí do špeciálnej základnej školy. Zaradili ho tam výsledky testov zrelosti a nepodnetné rodinné prostredie.

 Elod Voros

A predsa. Šťastie sa pomedzi svoje štrbavé zuby opäť raz usmialo. Nepozeralo na výšku bohatstva, farbu pleti, ani prostredie...

"Trieda, ktorú Jožko navštevuje, mala práve hudobnú výchovu. Jožko práve spieval takú ťahavú rómsku pesničku, bolo to veľmi pekné. Jeho výrazný hlas ma hneď zaujal a zobrala som ho do hudobnej dielne", hovorí Marika Páková, výborná speváčka a gitaristka, ktorá Jožka objavila. "Spieva v ňom veľa nadaných detí, no myslím si, že Jožko je zatiaľ najväčší spevácky talent, akého som kedy stretla. Zo začiatku však spieval tak, že poriadne neartikuloval, teraz je to už lepšie. Má veľký hlasový rozsah a veľmi dobre spieva najmä vysoké tóny. A čo ma príjemne prekvapilo je to, že sa zaujíma aj o vážnu hudbu“, povedala a dodala: „Teraz spieva najradšej pesničku „O sole mio“.

„ Počúval som pesničky v rádiu, najmä tie rapové, tie sa mi páčia najviac. Začal som si spievať len tak pre seba. Mám rád aj rómske piesne a vážnu hudbu. „Môj otec hrá na bubnoch a tak si aj ja občas na nich zabubnujem“, povedal Jožko. Jeho veľkým speváckym vzorom je Michael Jackson. „ Páči sa mi, ako spieva a tancuje“, hovorí Jožko a dodáva „Keď máme doma nejakú oslavu, spieva celá rodina“.

Jožko má už svoje prvé vystúpenia za sebou. V septembri minulého roku spieval na námestí v meste rómske pesničky, v novembri spolu s Marikou Pákovou vystupovali v Mestskom kultúrnom stredisku, v decembri predviedol svoj talent v škole na Vianočnom programe. A nedávno s pani Marikou vystúpili počas Dní mesta na námestí. „Myslím si, že ak Jožko bude na sebe ďalej pracovať, má šancu stať sa výborným spevákom“, hovorí Marika.

Vďaka Marike Pákovej mal už tento nádejný mladý spevák možnosť zacítiť "adrenalín" spievania a vystupovania pred publikom.  „Je to veľmi príjemné“, hovorí Jožko s úsmevom. A čím chceš byť, keď vyrastieš? opýtala som sa ho. „Spevákom“, dodal bez zaváhania.

P.S.: Kiežby podobné šťastie stretlo čo najviac detí, či už chodia do bežných škôl alebo špeciálnych, či sú biele, čierne alebo žlté, či bývajú v luxusnej vile alebo v domčeku na stračej nôžke...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?