Na pošte

Autor: Andrea Vörösová | 26.5.2012 o 11:39 | (upravené 26.5.2012 o 11:48) Karma článku: 13,64 | Prečítané:  1631x

„Prosím vás, koľko peňazí mám na knižke?“ pristavila ma na pošte starenka a pokračovala: „Chcem ich všetky vybrať, ale už poriadne nevidím“. V rukách držala roztvorenú vkladnú knižku. Na pošte bolo zopár ľudí, niektorí stáli v radoch pri okienkach, niektorí práve prichádzali. Bežné výrazy tvárí, niektoré unavené, niektoré uponáhľané. Prekvapená dôverčivosťou starenky nakuknem do knižky. „Štyri tisíc eur“, hovorím jej. Starenka sa milo poďakovala a išla k okienku.

Podala som list a vyšla z pošty. Aká dôverčivosť, hovorím si v duchu mysliac na starenku z pošty. Takto ukázať vkladnú knižku cudziemu človeku, neuvedomila si riziko? Veď koľko chodí po svete rôznych indivíduí, ktorí by takúto dôverčivosť raz- dva využili. Stačilo, že by mala starenka „to šťastie“ a natrafila práve na jedného z nich. O chvíľu mohla ostať úplne bez úspor. Ak nie aj niečo horšie.

Staroba, aká si krehká a zraniteľná. Vraciaš ľudí akoby späť do detstva. Do obdobia úplnej dôvery voči svetu navôkol a akejsi detskej naivity. Starenky a starčekovia z minulého storočia a akoby zo starých rozprávok idú po uliciach mesta a potkýnajúc sa o čudesnú modernú dobu plnú internetu, facebooku a mobilných telefónov sa na nás s úprimnosťou v očiach obracajú s prosbou o pomoc a o radu. Ako kedysi, keď bývali na dedinách a kde sa všetci navzájom poznali.

Vďaka za tú úprimnosť v očiach. Takú vzácnu, naozaj akoby z minulých storočí. A vďaka za dôveru, takú čistú, ktorú nám preukazujete v dnešnom svete.

Napriek tomu prosím buďte, ak sa dá, obozretnejší. Verím, že sa pri každom z vás nájde niekto, kto vám to starostlivo pripomenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?