Objavenie Božskej častice, právo umrieť.

Autor: Andrea Vörösová | 11.7.2012 o 13:27 | (upravené 11.7.2012 o 13:35) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  558x

„Myslím, že to máme“. Minulý týždeň obletela svet správa o tom, že vedci potvrdili objavenie Higgsovho bozónu, tzv. Božskej častice. Fascinujúci objav, za ktorým stálo úsilie celých vedeckých tímov. Ďalší krok k pochopeniu vzniku vesmíru a zrejme jeden z prvých dotykov so svetom mimo hmoty. Svetom duchovna, v ktorom platia iné zákony než v hmote a pochopenie ktorých priťahuje ľudstvo od nepamäti. Duchovným svetom, o ktorom už tisícročia hovoria mnohé náboženstvá a duchovné náuky.. Akým spôsobom ovplyvní tento objav ďalší vývoj ľudí, akým spôsobom a smerom sa bude človek ďalej vyvíjať, zrejme len málokto tuší.

Tony Nicklinson žiada o „právo umrieť“. Aj táto správa preletela minulý týždeň svetom. Tony má 57 rokov a žije v Anglicku. Pred rokmi mal ťažký úraz, ochrnul na celé telo. Mozog mu však funguje, všetko vníma a cíti. Má manželku, ktorá sa oňho stará. Pomocou písmen na tabuli a špeciálne upraveného počítača Tony „hovorí“ o tom, čo si myslí a čo potrebuje.

Jedného dňa prišla od neho aj žiadosť o „právo umrieť“, „Right for die“. Tony sa rozhodol, že už nechce žiť. Myslí si, že má na to právo a chcel by tak o svojom živote slobodne rozhodnúť. Cíti sa mizerne a zrejme má pocit, že kvalita jeho života klesla pod takú úroveň, ktorú už nedokáže psychicky znášať. Možno cíti, že „potom“ by mu možno mohlo byť lepšie, nebude cítiť bolesť, fyzickú ani psychickú, zmizne pocit trápenia.

Pomocou techniky, ktorá mu pomáha vyjadrovať sa, sa o tom rozhodol napísať aj na internet a požiadal ľudí o ich názory. Počas piatich dní, kedy to na internet zavesil, mu svoj názor vyjadrilo približne 15 000 ľudí. Jeden z dopisovateľov Tonymu napísal... (v preklade): „Na takú vec sa môžeš opýtať len Boha. Život a smrť sú Božie záležitosti. Niektorí vyjadrili nádej v technologický pokrok, vďaka ktorému by si Tony a ľudia v podobnej situácii mohli zlepšiť kvalitu života pomocou rôznych robotických pomôcok. Ďalší z názorov... „Prečo taká požiadavka, zomrieť? V živote je toľko nádherných vecí, ktoré, aj keď si fyzicky indisponovaný, môžeš predsa len zažívať. Nájdi si niečo užitočné na internete, niečím sa zaoberaj, rob niečo, čo tvoj život urobí príjemnejším, znesiteľnejším.“ Našli sa aj názory z opačného spektra... „Keď sa Tony cíti naozaj veľmi zle, mali by mu kompetentní, justícia, v jeho požiadavke vyhovieť... má právo na to, aby mu v tom vyhoveli“.

Ktorých názorov napokon bude viac, tých, ktoré sa mu snažia dodať chuť do života a presvedčiť ho, aby predsa len ostal žiť, alebo tých, ktoré ho podporia v jeho slobodnej vôli rozhodnúť sa pre ukončenie života? Dokážu zmeniť ľudia, píšuci si s Tonym na Twitteri, jeho súčasný postoj? A kto vlastne môže dať Tonymu „správnu“ odpoveď na jeho požiadavku? Lekári, cirkev, psychológovia? Čo by odpoveď „áno“ Tonyho požiadavke znamenala preňho samotného, čo by znamenala pre toho, kto by si na seba zobral mandát takú odpoveď vyrieknuť, čo by znamenala pre toho, kto by ju vykonal, a čo by znamenala pre nás ľudí ako takých...? A čo by znamenalo stanovisko „nie“...?

Myslím, že nájdenie „správnej odpovede“ na Tonyho požiadavku na „právo umrieť“ bude rovnako náročné, akým bolo objavenie Božskej častice...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?