Kedysi v Ratkovskej Lehote

Autor: Andrea Vörösová | 4.11.2012 o 19:19 | (upravené 4.11.2012 o 19:41) Karma článku: 4,88 | Prečítané:  450x

Prišla jeseň. Aj tá pred vyše tridsiatimi rokmi nad Ratkovskou Lehotou naznačovala, že za ňou prídu zimšie dni a ešte zimšie noci a bude nutné prikúriť v kachliach. Petro s Ondrom sa preto opýtali polesného, či si môžu z hory narúbať a napíliť drevo. Robili to tak každý rok a drevo im vždy vydržalo až do jari. Polesný bol vtedy v Ratkovskom chotári nováčikom, prišiel niekde od severu. „Môžete chlapi“, povedal im, keď sa ho opýtali. „Zajtra vám pôjdem označiť stromy farbou“.

O dva dni nato sa Ondro s Petrom vybrali aj s pílou do hory. Stromy už boli pekne farebne označené. A tak hneď začali rúbať a píliť. Skončili až podvečer. Cestou domov do doliny ich už sprevádzala hustá tma. Na druhý deň ráno sa vybrali aj s vlečkou po napílené drevo. V hore už na nich čakal polesný. Netváril sa dvakrát prívetivo. „Nazdar polesný, stromy smo už popílili. „Peknvo, hrubvo drevo to je, bude dobre horeč, koj ho prihodímo do kachiel“, povedali mu spokojne, keď k nemu prišli. Polesný sa však len chytil za hlavu:„Chlapi, ale ja som vyznačil tie stromy, ktoré máte nechať, a nie ktoré máte vypíliť“, povedal im a pokračoval: „Viete čo teraz z toho môže byť, keď príde kontrola?“ Chlapi mlčali a len nechápavo krútili hlavami. „My smo mysleli, že si oznašil totie stromy, kotrie mámo vypílič, a nie opašne. Nenapadlo nás, že nafarbíš totie, kotrie vyrúbäč nemámo. Bývalý polesný nám vždy vyznašil totie, kotrie sä vyrúbäč mahú“, povedali mu a zamrmlali si popod nos: „Šva za novinke nám tu tento nový polesný zavádzä “.

Polesný rozmýšľal a po chvíli im povedal: „Chlapi, teraz sa už s tým nedá nič robiť. Tie pne, ktoré ostali zo stromov, musíte zahádzať lístím, aby ich nebolo vidno, keby náhodou prišla kontrola“. Nič sa nedalo robiť, Petro s Ondrom odložili vlečku nabok a pustili sa do toho, čo im polesný povedal. Na každý peň nanosili listy a mach a tak ich zamaskovali, že po chvíli už vôbec nebolo poznať, že tam niekedy nejaké stromy stáli..:-))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?