Kto je Turek?

Autor: Andrea Vörösová | 3.2.2013 o 15:56 | (upravené 3.2.2013 o 19:47) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  577x

To, že nielen východniari majú svoj povestný zmysel pre humor, som sa presvedčila aj nedávno pri stretnutí s jedným stredoslovákom z Gemera ... „Vieš ako beží život na dedinách, pomaly, svojím ospalým rytmom a zabehnutou rutinou. Tak som chcel ten náš v dedine trochu oživiť...“

... Písal sa rok 2011, jednou z „udalostí roka“ bolo aj sčítanie ľudu. V rámci neho mali obyvatelia okrem iného uviesť v dotazníkoch aj to, akej sú národnosti.

V jednej z obcí na Gemeri spolu odjakživa nažívali Slováci aj obyvatelia maďarskej národnosti. Žiadna iná národnosť tam nebola, ako sa tetka Farkašovie pamatajú, „veru nikdáj“. Po zozbieraní dotazníkových hárkov nasledovalo sčítanie údajov. Slovák, Maďar, Slovák, Maďar, Slovák, Maďar... Slovák, čoooó? Turek? Ujkovi Gáborovi, ktorý sčítaval, skoro zabehlo. Neveril vlastným očiam. V jednom z dotazníkov sa pri kolónke národnosť naozaj objavilo slovo Turek. Nevídané, neslýchané. Turek, a tu u nás? To nie je možné. Kto to len môže byť? Dedinská vyzvedačská pátračka nedala na seba dlho čakať... Kedysi boli Turci aj tu na Gemeri, to je pravda. Žeby sa niektorý z nich zaplietol a mal tu v obci svojich potomkov? Vedie si tu niekto rodokmeň a z neho vie o svojich tureckých koreňoch? Tetky svojimi vyzvedačskými cestičkami zisťovali, kto to len môže byť, kto v dedine môže mať tú tureckú národnosť. Podozrievali veru kadekoho. Jánosa s veľkým krivým nosom, Matyása s hrubým čiernym obočím a tmavšou pleťou... no každý z nich mal „alibi“... a dobrovoľne priznal, že uviedol svoju národnosť, buď slovenskú alebo maďarskú... To by si neverila, ako vtedy naša dedina ožila...:-)

„A prišli niekedy na to, že si to bol ty?“, nedalo mi neopýtať sa. „Ale kdeže... myslím, že je to pre nich stále záhadou a dodnes netušia, kto je tým dedinským „Turkom“... potmehúdsky sa usmial popod fúz obyvateľ gemerskej obce, ktorý sa na skutočného typického Turka ani len zďaleka nepodobal...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Prieskum agentúry Focus: Smer klesá, KDH je v parlamente

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.


Už ste čítali?